Afganistan ve Dostum


Bu kitabı yazmaya karar verişimdeki en önemli etken; Dostum ve Afganistanlı Türkler açısından bugüne kadar bir sır gibi kalan ve dahası, bilinçli bir şekilde üstü kalın şallarla örtülen gerçeklerin aydınlığa kavuşmasını arzu edişim kadar… Bu yıl seslendirilmeye başlanan, ancak yıllar öncesinden “resminin” karalandığı anlaşılan ve önümüzdeki yıllarda önemi daha da artacak olan “Büyük Ortadoğu Projesi”nin son istasyonu konumundaki Afganistan’ın bir bölümü eksik kalmış, önemli bir bölümü de taraflı yazılmış tarihine ışık tutacağı düşüncesidir. Çünkü, bu kitap, bir biyografi gibi kabul edilse de anlatımlarla bir kişinin merkezinde şekillenen, gelişen ve bir ülkenin tarihi seyrini etkileyen, bazen de değiştiren olayların ilk defa kayda düşüldüğü bir “tarih” kitabıdır…
Arka Kapak

Afganistan ve Dostum
Yazar: Yavuz Selim
Yayınevi: ATO

http://www.kitapgalerisi.com/_53929.html1
http://www.idefix.com/kitap/afganistan-ve-dostum-yavuz-selim/tanim.asp?sid=D6KFD01285YWURABU6YV

”11 Eylül saldırılarının arkasından ABD’nin hedefi hâline gelen Taliban rejimini yıkmak için koalisyon güçlerinin başlattığı operasyon, Afganistan’ı yeniden Türkiye ve dünya gündemine oturtmuştur. 1900 yılına kadar Afganistan adı altında bir ülkenin mevcut olması Anadolu ile bugün Afganistan olarak adlandırılan bölge arasında bir münasebetin olmadığı anlamına da gelmemektedir. Zira bu bölge tarihin eski dönemlerinden 1747’de vefat eden Nadir Avşar’a kadar Türklerin yönetimi altında olan bir Türk yurdudur. Tarihi Türk yurdu Horsan’ın bir bölümü bugünkü Afganistan sınırlarındadır. Takriben iki bin yıl Türklerin egemenliği altında kalan Afganistan’da bütün yerli halklar kimliklerini korurken Türkler’in kimliklerini yitirme ile karşı karşıya kaldıkları ise bir gerçektir. Bugün, Afganistan’ın kuzey bölgesi, “Afgan Türkistanı” ya da “Güney Türkistan” olarak isimlendirilen bölgede yoğun olarak bulunan Türk kökenli nüfusun 9 ila 11 milyon arasında olduğu ifâde edilmektedir. Ve bu sayı Afganistan’da Peştunlar’dan sonra Türkleri en kalabalık etnik grup haline getirmektedir.
Gazeteci Yavuz Selim’in, 2003 yılında, Türkiye’de pek de hoş bir şöhrete sahip olmayan Raşit Dostum’un hayatını ve Afganistan Türkleri’ni yazmak için gerçekleştirdiği seyahattin şekillendirdiği “Afganistan ve Dostum” isimli bu eser, bir çok soru işaretini aydınlatacak bir niteliğe sahip. Yıllarca Afganistan Türklüğü’nün liderliğini yapan, gerek Sovyet işgali sırasında gerek ABD ve koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiği operasyon sonrasında hep Türkiye’den yana tavır takınan Raşit Dostum’un hayatı çerçevesinde Afganistan’ın dünü-bugünü ve yarının anlatıldığı bir çalışma. Eser bir anlamda hem Türkiye’de çizilen Dostum portresine karşı bugüne kadar susan Raşit Dostum’un cevaplarını içeriyor hem de “Büyük Ortadoğu Projesi”nin önemli istasyonlarında biri konumundaki Afganistan’ın önemi resmediliyor. Bir biyografi olmaktan öte “tarih” kitabı niteliği taşıyan eserin Afganistan’ın ve Dostum’un anlaşılmasına katkı sağlayacağı kesin. Belki kitap yıllarca Türklere yurtluk yapmış Afganistan coğrafyada Amerika’nın dışında da söyleyecek sözümüz olduğunu gerçeğini bize hatırlatır, ne dersiniz…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: