شرح احوال و آثار پروفيسور غلام محمد ميمنگی


ما در حوصلهً اين برنامه از معلم ثانی فارابی ، ابن سينای بلخی ، ابوريحان البيرونی ، ظهيرفاريابی ، مولانای بلخی ، ناصرخسرو بلخی ، خيام ، مولانا جامی هروی و سنايی غزنوی نمونتا نام ميگيريم و بدون شک پروفيسور غلام محمد ميمنگی را از جملهً اين شخصيت های نامور بحساب می آوريم که متاسفانه در موردش کمتر حرف زده شده و خواسته اند او را به فراموشی بسپارند. من به نوبهً خود از پروفيسور شهرانی در تدوين کتاب  356 صفحه ای پيرامون شخصيت پروفيسور ابراز امتنان می نمايم.

اين کتاب که به حق می توان گنج شايگانش ناميد با نوشتهً مؤجز و پرمحتوای محمد همايون سرخابی ، يکی از نواسه های پروفيسور که مرد عرصهً قلم  ، دانش و فرهنگ هستند ، زير عنوان ( منت دار چيليک ) آغاز گرديده است.

ايشان می نويسند که :  تاريخ سياسی و فرهنگی کشورما که متاثر از تضاد های اميران زورگو و بازتاب دهندهً نابرابری ها ، عقب گرايی ها و تلاش های گوناگون برای انحصار قدرت به نفع يک تبار و خاندان است ، برای روشن شدن حقايق در زمينه می شود با نشر چنين گنجينه ای پرغنای سياسی و فرهنگی پرده از روی کارنامه های زمامداران خودکامه و خونريز برداشت و نقش فرزندان صديق وطن را در راه پيشرفت و ترقی افغانستان باز گفت و حکايت کرد.

آقای همايون سرخابی اين مجموعهً با ارزش را  بخشی از تاريخ راستين گذشتهً کشور ميداند و از تلاش های پرثمر دانشمند گرامی وطن دوکتور عنايت الله شهرانی در تدوين آن که بروی اسناد و مدارک معتبر از منابع دست اول جمع بندی شده است و نه تنها شخص پروفيسور ميمنگی را ، بلکه شخصيت های دانشمند ديگری را ( چه زن و چه مرد ) که در دامان اين خانوادهً فرهنگ پرور پرورش يافته  و هريک برای کشور ما مصدر خدمات ارزشمندی شده اند به معرفی ميگيرد و تصاوير آنهارا با نقاشی های سحرآفرين شان به ميدان ميکشد که خواننده از مطالعهً آنها لذت ميبرد و با آنها احسنت می گويد و برچرخ ناپايدار که چنين نوابغ را زود پرپر می کند و از بين می برد ، افسوس می خورد و دست حسرت به دندان می گزد.

پروفيسور شهرانی هم حقشناسی ميکند و از همکاری های پر ارزش جناب محمد همايون سرخابی و نجيب الله سرخابی در بدسترس گذاشتن مدارک و اسناد که کتاب را غنی و ممتاز ساخته است سپاسگزاری می نمايد و اين گنج شايگان را به محمد همايون سرخابی اهدا ميکند.

من به هرسه شخصيت فرهنگی که در تدوين و نشر اين اثر بی همتا همت گماشته اند درود می فرستم و عمر دراز برای شان آرزو می نمايم

نويسنده : دوکتور عنايت الله شهرانی

و يراستار : برهان الدين نامق

زمان : بهار 1384 خورشيدی پشاور

تيراژ : 1000 نسخه

ناشر : کانون فرهنگی قزل  چوپان

طبع : موسسهً انتشارات الازهر

غلام مهمد میمنەلی بەلگەسەلی

ادامه نوشته » PDF


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: