Hasır İzi Afganistan’dan Anadolu’ya Son Göçün Hikayesi


Osman Mahdum’un “Hasır İzi” Kitabı Çıktı

Gazeteci Osman Mahdum’un, hayat hikayesini kaleme aldığı “Hasır İzi Afganistan’dan Anadolu’ya Son Göçün Hikayesi” adlı kitabı çıktı

Anadolu Ajansında görev yapan Osman Mahdum, Çizgi Kitabevi tarafından basılan “Hasır İzi Afganistan’dan Anadolu’ya Son Göçün Hikayesi” adını verdiği kitabında, Afganistan’dan Pakistan’a, oradan da “cennet vatanım” dediği Türkiye’ye kadar uzanan maceralı hayat hikayesini anlatıyor.

Pakistan’da iki yıl mülteci olarak yaşadıktan sonra 1982 yılında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Türkiye’ye getirilen Afgan Türklerinden Mahdum, şöyle konuştu:

“Kitabımı yazarken konusu gereği çok zorlandım. Şu kısacık ömrümde başımdan geçen onca olaylar ve hüzünlü anılarımı yeniden yaşamak, benim için katlanacak en zor işlerden biri oldu. Çocukluk dönemini doya doya yaşayamadığım bir atmosferde, başımıza gelen onca olay, aile fertlerimle birlikte yaşantımızın alt üst olması ve bu olumsuzluklara rağmen hayattan bir ders çıkarmamız benim için ayrı bir yeri oldu. “

Osman Mahdum, zaman zaman ayrılık acısı ve vatan hasretiyle yanıp tutuştuğunu dile getirerek, “Ben bu iki kuşağın yaşamış olduğu badirelerin kayda geçmesi ve gelecek nesillerin merakla okuyacakları bir eseri yaratabilmek için bu kitabı yazdım. Zevkle ve büyük bir beğeniyle okuyacağınız bu kitaptan sizler de belki kendi hayatınızdan bazı kesitleri göreceksiniz” dedi.

Osman Mahdum, AA Türkmenistan Temsilcisi olarak çalıştığı başkent Aşkabat’ta yedi yıl takip ettiği merhum Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’nın icraatlarını kaleme aldığı, “Farklı bir Lider: Türkmenbaşı” kitabı, Orta Asya’da Bolşeviklere karşı son direnişi gösteren dedesinin babası ve bölgede saygın bir yere sahip olan Halife Kızılayak’ın hayatı ve icraatlarını içeren “Türkistan’ın Manevi Önderi Halife Kızılayak” adlı kitapları da bulunuyor.

1982 yılında Afganistan Türklerinin Lideri Abdulkerim Mahdum önderliğinde Pakistan’dan Türkiye’ye getirilen Özbek, Türkmen Kazak, Kırgız ve Tacik asıllı 4 bin 500 Afganistan göçmeni Tokat, Hatay, Kayseri, Gaziantep ve Van’a yerleştirilmişti.

Yazar: Osman Mahdum
Betikevi: Çizgi Kitabevi
Yayın Yılı: 2011
Dili: Türkçe
124 sayfa
İthal Kağıt
13,5×21,5 cm
Karton Kapak
ISBN:6054451333

Tanıtım: Elinizdeki bu kitabı yazmak benim için çok zor oldu. Afganistan’dan başlayarak Pakistan’a, oradan da cennet vatanım Türkiye’ye kadar uzanan maceralı bir hayatın öyküsü bu. Yeri geldi yaşamış olduğum güzel mazilerime güldüm, yeri geldi kitabımı başımdan geçen onca olumsuz olaylardan dolayı hüzünlü bir şekilde ıslak gözlerle yazmak zorunda kaldım.

Kitabımı hazırlarken, konuları gereği çok zorlandım . Şu kısacık ömrümde başımdan geçen onca olaylar ve hüzünlü mazilerimi yeniden yaşamak benim için katlanacak en zor işlerden biri oldu. Çocukluk dönemini doya doya yaşayamadığım bir atmosferde, başımıza gelen onca olaylar, tüm aile fertlerimle birlikte yaşantımızın alt üst olması ve bu olumsuzluklara rağmen hayattan bir ders çıkarmamız, benim için ayrı bir önem arz ediyordu.

5 Yanıt

 1. SAYIN OSMAN MAHDUM BEYİN KİTABINDAN DOLAYI TEBRİK EDERİM. ANCAK KİTABIN TEMİNİ KONUSUNDA BİZE BİLGİ VERİRLERSE SEVİNİR VE SİTEMİZDE TANITIM VE DESTEKTE BULUNURUZ…
  NACİ YENGİN
  TARİHİSTAN STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
  http://www.tarihistan.org/
  tarihistan.orgqhotmail.com

 2. Bu Kitabı Geçen Sene Dayımlarda Görmüştüm İnceleme Fırsatı Buldum Bilgi Kaynağı Açısından Çok Zengin Burada Paylaşmış Olmanızda Çok Güzel..

 3. Bu Kitabın Teminini Daha Önce Ben Yaysat Bayisinden Gerçekleştirmiştim Hatta Arkadaşımında Çok Hoşuna Gitmiş Ve Koleksiyonuna Katmıştı Bana Daha Sonrasında D&R Dan Alıp Getirmiştiğ Fakat Şuanda Kitabın Nerede Olduğu Hakkında Bir Fikir Yürütemiyorum

 4. Kültürel Faaliyetler Açısından Şahane Bir Kitap

 5. Bu kitabı nereden temin edebiliriz buradan satış yapılsa çok iyi olacak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: